Zn->ZnO->Zn (OH) 2->ZnCl2

+4
Ответы (1)
  1. 16 января, 14:51
    0
    2Zn + O2 = 2ZnOZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2OZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 (осадок) + 2NaClZn (OH) 2 = ZnO + H2OZnO + H2 = Zn + H2O