Zh-zno-zn (oh) 2-zncl2

+1
Ответы (1)
  1. 23 января, 18:02
    0
    1. 2Zn+O2=2ZnO

    2. ZnO+H2O=Zn (OH) 2

    3. zn (oh) 2+2hcl = zncl2+2h2o