Cu Cl2 + All = All Cl3 + Cu

+4
Ответы (1)
  1. 9 августа, 19:45
    0
    3CuCl2 + 2Al = 2AlCl3 + 3Cu

    Cu (2+) + 2e = Cu (0) |3 о-ль

    Al (0) - 3e = Al (3+) |2 в-ль