Fe-FeSO4-Fe (OH) 2-FeCL2-Fe

+5
Ответы (1)
  1. 8 июня, 05:46
    0
    1) fe+h2so4 (разб) = fecl2+fe

    2) feso4+2naoh (разб) = fe (oh) 2 + na2so4