ZnCO3->ZnBr2->Zn (OH) - >ZnSO4

+3
Ответы (1)
  1. 2 марта, 12:55
    0
    ZnCO3 + 2HBr = ZnBr2 + CO2 + H2O

    ZnBr2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaBr

    Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O