Zn➡ZnCI2➡Zn (OH) 2➡Zn3 (PO4) 2

+5
Ответы (2)
  1. 4 апреля, 18:28
    0
    Zn+Cl2=ZnCl2

    ZnCl2 + 2KOH=2KCl+Zn (OH) 2

    3Zn (OH) 2+2K3PO4 = 6KOH+Zn3 (PO4) 2
  2. 4 апреля, 21:23
    0
    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + 2H2O = Zn (OH) 2 + 2HCl

    Zn (OH) 2 + 2KOH = K2[Zn (OH) 4]

    3Zn (OH) 2 + 2H3PO4 = Zn3 (PO4) 2 + 6H2O