ZnCl2-Zn (OH) 2-ZnCl2 всеми способами

+2
Ответы (1)
  1. 11 декабря, 12:18
    0
    ZnCl2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O