Zn-zno-znso4-zncl2-k2 zn oh 4

+2
Ответы (2)
  1. 27 апреля, 02:06
    0
    1) 2Zn+O2=2ZnO 2) ZnO + H2SO4=ZnSO4+H2 3) ZnSO4+BaCl=ZnCl2+BaSO4 (осадок) 4) ZnCl2 + 4KOH = K2[znOH4] + 2KCl
  2. 27 апреля, 03:12
    0
    1) 2Zn + O2 = 2ZnO

    2) ZnO + H2SO4 = ZnSO4 + H2O

    3) ZnSO4 + BaCl2 = BaSO4 + ZnCl2

    4) a) ZnCl2 + 2KOH = Zn (OH) 2 + 2KCl

    b) Zn (OH) 2 + KOH = K2[Zn (OH) 4]