1 Fe ce ³+3NaoH>.2 K2Co3+H2So4>.3 LioH+HMO³

+2
Ответы (1)
  1. 8 октября, 09:23
    0
    FeCl3+3NaOH = Fe (OH) 3+3NaCl

    K2CO3 + H2SO4 = K2SO4 + CO2 + H2O

    LiOH + HNO3 = LiNO3 + H2O