1. HCl+Al2O3=AlCl3+H3O

2. NH3+O2=NO+H2O

3. Mg (OH) 2+HNO3=MG (NO3) 2+H2O

4. Na2O2+H2O=NaOH+O2

+4
Ответы (1)
  1. 11 января, 13:48
    0
    1. 6HCl + Al2O3 = 2AlCl+3H2O

    2. 4NH3 + 5O2 = 4NO + 6H2O

    3. Mg (OH) 2 + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + 2H2O

    4. 2Na2O2 + 2H2O = 4NaOH + O2