KMnO4+HCL+H2O2=Mn (2+) + O2

+2
Ответы (1)
  1. 18 мая, 02:08
    0
    2KMnO4 + 6HCl + 5H2O2 = 2MnCl2 + 2KCl + 5O2 + 8H2O

    MnO4⁻ + 5e + 8H⁺ = Mn²⁺ + 4H2O x4 о-ль

    H2O2 - 4e = O2 + 2H⁺ x5 в-ль