Осуществите превращение:

HNO3-->Cu (NO3) 2-->Cu (OH) 2-->CuO-->Cu-->Cu (NO3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 24 августа, 22:17
    0
    N2O5 + H2O = 2HNO3

    Cu + 4HNO3 = Cu (NO3) 2 + 2NO2 + 2H2O

    Cu (NO3) 2 + 2KOH = Cu (OH) 2 + 2KNO3

    Cu (OH) 2 (t) - - > CuO + H2O