Can (OH) 2 + HNO3=

Ca (OH) 2 + Na3Po4=

+1
Ответы (1)
  1. 27 февраля, 11:06
    0
    Ca (OH) 2 + 2HNO3=CaNO3 + 2H2O

    3Ca (OH) 2 + 2NaPO4 = Ca3 (PO4) 2+2NaOH