Br2→ HBr→ H2O→ Al (OH) 3

+5
Ответы (1)
  1. 19 января, 00:30
    0
    Br2+H2=2HBr

    HBr+KOH=H20+KBr

    H20+Al=Al (OH) 3+H2O