Cu--CuO--Cu (NO3) 2--CuO--CuCl2--Cu (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 18 августа, 16:30
    0
    2Cu+O2 = 2CuO

    CuO+2HNO3 = Cu (NO3) 2+H2O

    2Cu (NO3) 2 = (распад при t) 2CuO+4NO2+O2

    CuO+2HCl = CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOh = Cu (OH) 2+2NaCl

    удачи