Помогите!

Осуществите превращение:

N=>NH3=>no=>no2=>hno3=>cu (no3) cuo

+5
Ответы (1)
  1. 9 июня, 15:56
    0
    N₂→NH₃→NO→NO₂→HNO₃→Cu (NO₃) ₂→Cu (OH) ₂→CuO

    N₂ + 3H₂ = 2NH₃

    4NH₃ + 5O₂ = 4NO + 6H₂O

    2NO + O₂ = 2NO₂

    4NO₂ + 2H₂O + O₂ = 4HNO₃

    2HNO₃ + CuO = Cu (NO₃) ₂ + H₂O

    Cu (NO₃) ₂ + 2NaOH = Cu (OH) ₂↓ + 2NaNO₃

    Cu (OH) ₂ + t° = CuO + H₂O