S→H2S→So2→NA2SO3→So3→H2SO4→S

+5
Ответы (1)
  1. 6 января, 15:46
    0
    S + H2 = H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    SO2 + Na2O = Na2SO3

    Na2SO3 + 2HCl = 2NaCl + SO2 + H2O

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2S + H2SO4 → S + SO2 + 2H2O