Ca (OH) 2 - Ca (HSO3) 2 - CaSO3 - CaCl2 - Ca (OH) 2

+4
Ответы (1)
  1. 21 января, 10:04
    0
    Ca (OH) 2+h2SO3=Ca (HSO3) 2+h2O

    Ca (HSO3) + Ca (OH) 2=CaSO3+h2O

    CaSO3+hcl=CaCl2+SO2+h2O

    CaCl2+h2O=Ca (OH) 2+HCl

    сам уравняй