Fe+feo+fe (oh) 2+fecl2

+4
Ответы (1)
  1. 4 мая, 15:58
    0
    Fe+feo+fe (oh) 2+fecl2

    Fe+O2=FeO

    FeO + h2O=fe (oh) 2

    fe (oh) 2 + 2HCl=fecl2 + 2 h2o