1. P2O3-P2O5-Na3PO4-Ca3 (PO4) 2

2. Mg-MgO-Mg (OH) 2-MgSO4

+2
Ответы (1)
  1. 27 марта, 00:40
    0
    2) 2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O