Cu (NO3) 2 + KOH =

CaCO3=

CuCl2 + Zn=

ZnCl2 + Cu =

+2
Ответы (1)
  1. 27 января, 03:34
    0
    Cu (NO3) 2 + 2KOH = Cu (OH) 2+2KNO3

    CaCO3=CaO+CO2

    CuCl2 + Zn=ZnCl2+Cu

    ZnCl2 + Cu = CuCl2+Zn