M (CuOH) 2=196 г

CuSO4=?

+3
Ответы (1)
  1. 16 июля, 01:47
    0
    M (CuSO4) = M (Cu) + M (S) + M (O*4) = 64+32+16*4=160

    M (CuSO4) = 160