Si→SiO2→CaSiO3←Caco2←Ca (OH) 2←CaO←CaCl2

+3
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 13:32
    0
    Si + 2O2 = SiO2

    SiO2 + Ca (OH) 2 = CaSiO3 + H2O

    CaCl2 + H2O = CaO + 2HCl

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + K2CO3=CaCO3+2KOH

    CaCO3 + H2SiO3 = CaSiO3 + H2CO3