Mg-MgO-Mg (OH) 2-MgSO4-Mg (OH) 2-Mg3 (PO4) 2

+3
Ответы (1)
  1. 13 сентября, 17:29
    0
    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    3) MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 (осадок) + 2NaCl

    4) Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O

    5) 3MgSO4 + 2K3PO4 = Mg3 (PO4) 2 (осадок) + 3K2SO4