ZnCL2-z (OH) 2-) - ZnCL2

+3
Ответы (1)
  1. 25 декабря, 02:19
    0
    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    Zn (OH) 2+2HCl=ZnCl2+2H2O