Si-SiO2-Li2SiO3-H2SiO3-Na2SiO3-CaSiO3

+5
Ответы (1)
  1. 8 января, 09:01
    0
    Si - > SiO2 - > Li2SiO3 - > H2SiO3 - > Na2SiO3 - > CaSiO3

    1. Si + O2 = SiO2

    2. SiO2 + 2LiOH = Li2SiO3 + H2O

    3. Li2SiO3 + 2HCl = H2SiO3 + 2LiCl

    4. H2SiO3 + 2NaOH = Na2SiO3 + 2H2O

    5. Na2SiO3 + CaCl2 = CaSiO3 + 2NaCl