ZnO-ZnCl2-Zn (OH) 2-ZnO-N4Na2O4Zn

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 11:08
    0
    ZnO + 2HCl = ZnCl₂ + H₂O

    ZnCl₂ + 2NaOH = Zn (OH) ₂↓ + 2NaCl

    Zn (OH) ₂ (t) = ZnO + H₂O↑

    ZnO + 2NaOH (конц.) + H₂O = Na₂[Zn (OH) ₄]