Дано V (SO2) = 5,6 л найти M (SO2) - ?, N-?

+1
Ответы (1)
  1. 29 октября, 08:32
    0
    M (So2) = 32 + 32=64

    N = 6 * 10 23 - this number is always the same maybe you needed n?

    n=V/Vm n = 5,6/22.4=1/4=0.25 mol