Fe-FeCl2-Fe (OH) 2-Feo-FeSO4

Fe-FeCl3-Fe (OH) 3-Fe2O3-Fe2 (SO4) 3

+3
Ответы (1)
  1. 17 июня, 22:19
    0
    1) Fe + Cl2 = FeCl2

    2) FeCl2 + 2KOH = Fe (OH) 2 + 2KCl

    3) Fe (OH) 2 = FeO + H2O

    4) FeO + SO3 = FeSO4 + H2O

    5) FeSO4 + Al = Al2 (SO4) 3 + Fe

    6) 2Fe + 3Cl2 = 2FeCL3

    7) 2FeCl3 + 3Ca (OH) 2 = 2Fe (OH) 3 + 3CaCl2

    8) Fe (OH) 3 = Fe2O3 + H2O

    9) Fe2O3 + SO3 = Fe2 (SO4) 3 + H2O