1). Mg-MgSo4-Mg (NO3) 2-MgCO3

2). Ca-Ca (OH) 2-CaCO3-CaO-CaCl2-CaCO3

+1
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 01:59
    0
    А) 2Mg + O2 = 2MgOMgO + H2SO4 = MgSO4 + H2OMgSO4 + BaCl2 = BaSO4 + MgCl2

    Б) S + O2 = SO22SO2 + O2 = 2SO3SO3 + 2NaOH = Na2SO4 + H2ONa2SO4 + Ba (NO3) 2 = BaSO4 + 2NaNO3