KMnO4+K2SO3+KOH-K2MnO4+K2SO4+H2O

+2
Ответы (1)
  1. 15 июля, 21:24
    0
    2KMnO4 + K2SO3 + 2KOH = 2K2MnO4 + K2SO4 + H2O

    Mn (+7) + 1e = Mn (+6) 2 ок-ль, в-ие

    S (+4) - 2e = S (+6) 1 в-ль, ок-ие