KMnO4+nh3=kno3+MnO2+koh+h2o

Методом полуреакций

+2
Ответы (1)
  1. 25 мая, 06:14
    0
    8KMnO4 + 3NH3 = 3KNO3 + 8MnO2 + 5KOH + 2H2O

    MnO4⁻ + 3e + 2H2O = MnO2 + 4OH⁻ x8 о-ль

    NH3 - 8e + 3OH⁻ + 6OH⁻ = NO3⁻ + 6H2O x3 в-ль

    8MnO4⁻ + 16H2O + 3 NH3 + 27OH⁻ = 8MnO2 + 32OH⁻ + 3 NO3⁻ + 18H2O

    8MnO4⁻ + 3NH3 + = 8MnO2 + 5OH⁻ + 3 NO3⁻ + 2H2O