2) S = SO2 = Na2SO3 = H2SO3

+5
Ответы (1)
  1. 11 августа, 23:30
    0
    S + O2 = SO 2

    SO2 + 2NaOH = Na 2SO3 + H 2 O

    Na2SO3 + 2HCl = 2NaCl + H 2SO3