Осуществить превращения

Na ⇒NaCl ⇒NaOH ⇒Na3PO4 ⇒NaNO3 ⇒NA2SO4

Li ⇒Li2O ⇒LOH ⇒Li2CO3 ⇒LiCl ⇒Li

+5
Ответы (2)
  1. 14 января, 18:06
    0
    2Na + Cl2 = 2NaCl

    NaCl + H2O = NaOH + HCl

    3NaOH + H3PO4 = Na3PO4 + 3H2O

    Na3PO4 + 3HNO3 = 3NaNO3 + Н3 РО4

    H2SO4 + 2NaNO3 = Na2SO4 + 2HNO3

    Li + O2 = Li2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    2LiOH + CO2 = Li2CO3 + H2O

    Li2CO3 + HCl = LiCl + CO2 + H2O

    LiCl + Na = Li + NaCl
  2. 14 января, 18:38
    0
    1) 2Na + 2hcl = 2nacl + h2; Nacl + Lioh = Nash + lich; 3Naoh + h3po4 = na3po4+3 h2o; Na3po4. + 3hno3 = 3Nano3 + h3po4; 2NaNO3 + h2so4 = Na2so4 + 2 hno3; 2) Li + O2 = Li2O; Li2o + h2o=2LiOH; 2Lioh + h2CO3 = li2co3 + 2 H2O; Li2co3 + 2 hcl=2 Lich + h2o + cO2; 2LiCl = 2 li + cl2