Ma+MgO+Mg (OH) 2+MgSo4+Mg (OH) 2

+1
Ответы (1)
  1. 22 августа, 07:13
    0
    Mg - > MgO - > Mg (OH) 2 - > MgSO4 - >Mg (OH) 2

    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + H2O = Mg (OH) 2

    3) Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O

    4) MgSO4 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + Na2SO4