Cu-CuO-CuCl2-Cu (OH) 2-Cu (NO) 2-CuO-CuSO4-Cu

+5
Ответы (1)
  1. 2 сентября, 15:03
    0
    2Cu+O2=2CuO CuO+2HCl=CuCl2+H2O CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2+NaCl Cu (OH) 2+2HNO3=Cu (NO3) 2+2H2O 2Cu (NO3) 2 = (Над равно t) 2CuO+4 NO2+O2 CuO+H2SO4=CuSO4+H2O CuSO4+Zn=ZnSO4+Cu