Al-al2o3-al2 (so4) 3-al (oh) 3-al2o3-al (no3) 3

+2
Ответы (1)
  1. 10 января, 06:03
    0
    1) 4Al + 4O2 = 2Al2O3

    2) Al2O3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2O

    3) Al2 (SO4) 3 + 6KOH = 3Al (OH) 3 + 3K2SO4

    4) 2Al (OH) 3 = Al2O3 + 3H2O

    5) Al2O3 + 6HNO3 = 2Al (NO3) 3 + 3H2O