Посчитать Mr - CO2, mn2o7, H3PO4, NaNo3, N2O3, СaSo4, Fe2O3, H2SjO3

+1
Ответы (1)
  1. 14 января, 14:16
    0
    Mr (CO2) = Ar (C) + 2Ar (O) = 12+32=44

    Mr (Mn2O7) = 2Ar (Mn) + 7Ar (O) = 110+112=222

    Mr (H3PO4) = 3Ar (H) + Ar (P) + 4Ar (O) = 3+31+64=98

    Mr (NaNo3) = Ar (Na) + 3Ar (No) + 23+777=800

    Mr (N2O3) = 2Ar (N) + 3Ar (O) = 28+48=76

    Mr (CaSO4) = Ar (Ca) + Ar (S) + 4Ar (O) = 40+32+64=136

    Mr (Fe2O3) = 2Ar (Fe) + 3Ar (O) = 112+48=160