2al+6hcl->2alcl3+3h2 Ню (al) = 0.1 (моль) Найти: Ню, m, V (h2)

+5
Ответы (1)
  1. 28 февраля, 05:00
    0
    2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2

    n (Al) = 0,1 моль

    n (H2) = 0,1*3/2 = 0,15 моль

    n = m/M = V/Vм

    m (H2) = 0,15*2 = 0,3 г

    V (H2) = 0,15*22,4 = 3,36 л