C2H5OH->C2H4->C2H4Cl2->C2H2->CO2

+1
Ответы (1)
  1. 14 октября, 15:50
    +2
    СH3-CH2-OH = CH2=CH2 + H2O

    CH2=CH2 + Cl2 = CH2 (Cl) - CH2 (Cl)

    CH2 (Cl) - CH2 (Cl) + 2KOH = (t, спирт.) = CH ≡ CH + 2KCl + 2H2O

    2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O