Cu-CuO-CuCl2-Cu (OH) 2-CuCl2-Cu

+2
Ответы (2)
  1. 1 января, 01:29
    0
    1) 2Cu+O2=2CuO

    2) CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    3) CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaCl

    4) Cu (OH) 2+2HCl=CuCl2+H2O

    5) CuCl2+Fe=Cu+FeCl2
  2. 1 января, 03:17
    0
    1) 2Cu+O₂=2CuO

    2) CuO+2HCl=CuCl₂+H₂O

    3) Ca (OH) ₂+CuCl₂=Cu (OH) ₂↓+CaCl₂

    4) Cu (OH) ₂+2HCl=CuCl₂+2H₂O

    5) CuCl₂=Cu↓+Cl₂↑ (электролиз)