Zn+HCl=. еще CaCo3+HCl

+5
Ответы (1)
  1. 27 октября, 20:53
    0
    Zn+2HCl=ZnCl2+H2

    CaCO3+2HCl=CaCl2+H2CO3 → CO2↑→H2O