1) Fe->FeCl3->Fe2O3->Fe (NO3) 3

2) Ca->CaO->CaCl2->Ca (OH) 2->CaCl2

+3
Ответы (1)
  1. 2 марта, 01:51
    0
    Ca+H2O=CaO+H2

    CaO+2HCl=CaCl2+H2O

    CaCl2+2H2O=Ca (OH) 2+2HCl

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O