S-->H2SO4-->CuSO4-->AL2 (SO4) 3-->Na2SO4-->H2SO4

+4
Ответы (1)
  1. 10 марта, 20:55
    -2
    S + 2HNO3 (к) = H2SO4 + NO

    H2SO4 + CuO = CuSO4 + H2O

    3CuSO4 + 2Al = Al2 (SO4) 3 + 3Cu

    Al2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Al (OH) 3 + 3Na2SO4

    Na2SO4 + 2 HCl = 2NaCl + H2SO4