Напишиье реакции

CaCo3→cao→ca (oh) 2→ca (hco3) 2→co2

+5
Ответы (1)
  1. 4 мая, 15:16
    0
    CaCo3=Cao+CO2

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+CO2+h2o=Ca (HCO3) 2

    Ca (Hco3) 2=CaCO3+Co2+h2o