Zn ZnO ZnCL2 Zn (OH) 2 Zn (NO3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 8 мая, 10:39
    0
    2 Zn+O2=Zn2O

    ZNO+HCl2=ZnCl2+H2O

    ZnCl2+NaOH=Zn (OH) 2+NaCl

    Zn (OH) 2+2HNO3=Zn (NO3) 2+2H2O