Перетворення Cr - Cr Cl3 - Cr (OH) 3 - Cr2 O3-Cr (NO3) 3

+1
Ответы (1)
  1. 16 сентября, 02:26
    0
    Cr+HCl=CrCl3+H2

    CrCl3+3H2O=Cr (OH) 3+3HCl

    2Cr (OH) 3=Cr2O3+3H2O

    Cr (OH) 3+3HNO3 = Cr (No3) 3+3H2O