C2h6-c2h4-c2h5oh-ch3c (o) h-c2h5oh-c2h5cl-c2h5oh

напишите превращения

+5
Ответы (1)
  1. 16 марта, 18:50
    0
    СH3 - CH3 - > CH2=CH2 (t, kat)

    CH2=CH2 + H2O = CH3-CH2-OH (kat)

    CH3-CH2-OH + CuO = CH3COH + Cu + H2O

    CH3COH + H2 - > CH3-CH2-OH (P, kat)

    CH3-CH2-OH + HCl - > CH3-CH2-Cl + H2O

    CH3-Ch2-Cl + NaOH = CH3-CH2-OH + NaCl