Fe (NO3) 3 Mg (OH) 2 MgOHCl MgCl2

+5
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 03:21
    0
    Fe (NO3) 3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaNO3

    2Fe (OH) 3 = (t) = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 3CO = (t) = 2Fe + 3CO2

    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + Na2S = FeS + 2NaCl