S-zns-so2-so3-h2so4-BaSo4

+5
Ответы (1)
  1. 28 декабря, 23:58
    0
    S+Zn = ZnS

    ZnS+02=Zn + SO2

    So2 + NaSo3 = So3 + NaSo2

    SO3+H20 = H2SO4

    H2SO4 + BaCL2 = BaSO4 + 2HCL